ZAJĘCIA
WITAMy WE FRYCZU!
Co? Gdzie? Jak? Kiedy?
czyli najważniejsze pytania, na które warto znać odpowiedź
Co to jest wykład i czym różni się od ćwiczeń?
Podczas wykładu przekazywana jest teoretyczna wiedza w formie monologu, ale z możliwością zadawania pytań. Wykłady z reguły nie są obowiązkowe (wyjątek kierunek lekarski), ale warto z nich korzystać, aby bez problemów zaliczyć przedmiot. Natomiast ćwiczenia są obowiązkowe Przygotowują do egzaminu. Stanowią rozwinięcie treści wykładu. Zawierają elementy praktyczne. Studenci samodzielnie lub w grupach rozwiązują problemy, dyskutują. Udział w ćwiczeniach jest obowiązkowy. Prowadzący ćwiczenia z reguły określa dopuszczalną ilość nieobecności oraz warunki ich usprawiedliwienia.
Co to jest program studiów?
Program studiów to opis całego procesu kształcenia w ramach wybranego kierunku studiów. Zawiera takie m.in ważne informacje jak profil (ogólnoakademicki lub praktyczny), formę zajęć (stacjo lub niestacjonarną), liczbę punktów ECTS, sposoby i oceny weryfikacji efektów uczenia się oraz warunki ukończenia studiów i uzyskania dyplomu. Programy studiów dla poszczególnych kierunków muszą być zatwierdzone przez Senat naszego uniwersytetu. Warto zapoznać się z programem studiów, który jest dostępny na stronie internetowej Twojego wydziału.
Co to jest sylabus?
Inaczej karta przedmiotu, rodzaj regulaminu zajęć. Zawiera takie m.in. informacje jak treści programowe, wymagania dotyczące obecności, obowiązkowe podręczniki oraz warunki zaliczenia przedmiotu. Sylabus wiąże nie tylko studentów, ale i prowadzącego zajęcia, który przed rozpoczęciem zajęć jest zobowiązany podać go do wiadomości.
Jak wybrać zajęcia z języka obcego/lektorat?
Decyzję o wyborze języka podejmowaliście podczas wypełniania dokumentów przy rekrutacji na studia. UWAGA! Jeżeli nie pamiętasz lub nie wiesz, jaki język wybrałaś/łeś (np. dokumenty były wypełniane przez rekrutera), jak najszybciej zgłoś się do Dziekanatu i poproś o sprawdzenie tej informacji w Twojej teczce! UWAGA! Nie należy wybierać języka, którego się nie zna lub zna słabo. Kandydaci na studia, którzy nie znają poziomu swoich umiejętności (ewentualnie Studenci, którzy nie są pewni swojego poziomu) powinni przed wyborem języka wykonać test samooceny, który znajduje się na stronie SJO. Test wykonuje się dla własnej informacji, samodzielnie, a następnie sprawdza z podanym kluczem (nie jest to test przyporządkowujący do grupy lektoratowej).
Jak zmienić zajęcia z języka obcego?
Studiowanie języka obcego w naszej uczelni odbywa się pod auspicjami Studium Języków Obcych. Jest to jednostka międzywydziałowa. Biuro SJO mieści się w budynku A na pierwszym piętrze w pokoju 117.Jeśli dokonałeś błędnego wyboru języka, do końca października możesz jeszcze zmienić swoją decyzję. W tym celu należy wysłać maila z precyzyjną informacją na adres: sjo@afm.edu.pl do 30 października 2024 roku.
Jak zwolnić się z zajęć z języka obcego?
Uczestnictwo w zajęciach lektoratowych jest obowiązkowe dla wszystkich Studentów dopóki nie uzyskają pisemnej zgody na przepisanie oceny od kierownictwa SJO. Z pytaniami w tej sprawie należy zgłaszać się do SJO osobiście, telefonicznie lub mailowo sjo@afm.edu.pl . W sprawie ewentualnego przepisywania ocen z lektoratu, należy zapoznać się z informacjami na stronie Studium Języków Obcych https://sjo.ka.edu.pl/. Decyzje dot. ewentualnego przepisania oceny podejmowane są przez Kierownictwo SJO do końca października.
Gdzie zapisać się na WF?
Informacje na temat zapisywania się na zajęcia z Wychowania fizycznego podane są na portalu oraz na stronie www uczelni. Zajrzyj proszę koniecznie tu https://portal.uafm.edu.pl/zapisy-wf/zapisy-wf-info/
Czy obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa?
Na większości zajęć obecność jest obowiązkowa. Na niektórych kierunkach studiów (np. na kierunku lekarskim) obowiązkowa jest obecność na niemal wszystkich zajęciach. Zawsze warto upewnić się na początku semestru, czy udział w danych zajęciach jest obowiązkowy i ile trzeba mieć obecności, żeby móc uzyskać zaliczenie lub być dopuszczonym do egzaminu. Prowadzący zajęcia powinien podać te informacje do wiadomości studentów na pierwszych zajęciach. Można je znaleźć także w sylabusie.
Jak usprawiedliwić nieobecność na obowiązkowych zajęciach?
Zwykle na pierwszych zajęciach prowadzący informuje o liczbie dopuszczalnych nieobecności oraz zasadach ich usprawiedliwiania. Najlepiej na bieżąco usprawiedliwiać u prowadzącego każdą nieobecność (np. przedkładając zwolnienie lekarskie). W takiej sytuacji prowadzący może określić sposób uzupełnienia zaległości (np. zadając Ci do samodzielnego przygotowania prezentację).
Co może grozić w przypadku zbyt dużej liczby nieobecności na zajęciach?
Jeśli liczba nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach jest zbyt duża, może to skutkować brakiem zaliczenia zajęć lub niedopuszczeniem do egzaminu. Wówczas jedynym sposobem nadrobienia zaległości będzie powtarzanie przedmiotu (a jeśli dotyczy to kilku przedmiotów, nawet powtarzanie semestru).
Czy można uzyskać zwolnienie z obecności na wszystkich zajęciach na przykład z powodu długiej choroby, albo innych okoliczności?
Student, któremu stan zdrowia lub sytuacja życiowa utrudnia uczęszczanie na zajęcia lub przystępowanie w wyznaczonych terminach do egzaminów i zaliczeń, może złożyć wniosek do dziekana o indywidualną organizację studiów. Prawo do indywidualnej organizacji studiów ma w szczególności studentka w ciąży oraz student (studentka) wychowujący (wychowująca) małe dziecko.
Czy i jak studenci mogą oceniać pracę dydaktyczną swoich nauczycieli?
Oczywiście! Ocena jakości kształcenia, inaczej ewaluacja jest prawem studenta, a jej organizacja jest obowiązkiem uczelni. Co semestr studenci całkowicie dobrowolnie i poprzez anonimowe ankiety wypowiadają swoje opinie na temat poszczególnych przedmiotów, stosowanych narzędzi i technik przekazu jak i stosunku wykładowców do studentów. Dzięki informacji zwrotnej nauczyciele wiedzą, jak udoskonalić swój warsztat. Wyniki ewaluacji są szczegółowo analizowane i stanowią cenne źródło informacji o tym, jakie działania naprawcze należy podjąć, aby w przyszłości wyeliminować wszelkie niedociągnięcia, na które zwrócili uwagę studenci.
Poniżej odpowiedzi na pytania z innych kategorii:
Zobacz pytania i odpowiedzi, pogrupowane tematycznie