Witamy we Fryczu!

WITAMy WE FRYCZU!

Co? Gdzie? Jak? Kiedy?

czyli najważniejsze pytania, na które warto znać odpowiedź

Na czym polega sesja egzaminacyjna?

W roku akademickim są dwie sesje: zimowa i letnia. Częścią każdej sesji jest tzw. sesja poprawkowa, podczas której studenci zdają egzaminy poprawkowe.Pierwsza sesja egzaminacyjna to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego studenta pierwszego roku. Przygotuj się do niej solidnie. Przystąpienie do sesji egzaminacyjnej jest obowiązkiem studenta. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zwykle uprzednie zaliczenie obowiązkowych zajęć z danego przedmiotu (w szczególności ćwiczeń). Zawsze przed sesją sprawdź w Wirtualnym Dziekanacie, czy nie masz żadnych zaległości i na pewno możesz przystąpić do wszystkich egzaminów.

Jak wyglądają egzaminy?

W większości są to egzaminy pisemne, przeprowadzane w formie testu. Do wyjątków należy sprawdzenie wiadomości poprzez egzamin ustny. Podczas egzaminu surowo zabronione jest korzystanie z niedozwolonych pomocy. Student przyłapany na ściąganiu otrzymuje ocenę niedostateczną, a w szczególnych przypadkach może się to nawet skończyć wszczęciem wobec niego postępowania dyscyplinarnego.

Czy można zobaczyć swoją pracę egzaminacyjną lub zaliczeniową i czy wtedy jest jakaś szansa na zmianę oceny?

Prawo wglądu do pracy egzaminacyjnej lub zaliczeniowej jest prawem studenta zagwarantowanym w regulaminie studiów. Wgląd do pracy odbywa się w terminie i miejscu wskazanym przez egzaminatora oraz w jego obecności. Warto korzystać z tego prawa, zwłaszcza jeśli masz wątpliwości co do otrzymanej oceny lub chciałbyś zapytać o coś egzaminatora.

Ile razy można poprawiać egzamin?

Jeśli nie udało Ci się zdać egzaminu w pierwszym terminie masz prawo do jednego terminu poprawkowego z każdego niezdanego przedmiotu. Egzamin poprawkowy nie wiąże się z żadną dodatkową odpłatnością. Egzamin poprawkowy musi być wyznaczony po upływie 7 dni od daty ogłoszenia wyników pierwszego terminu. W sesji egzaminacyjnej można wykorzystać tylko jeden termin poprawki. Oznacza to, że jeśli nie wykorzystałeś żadnego terminu w sesji poprawkowej, poprawka przepada. Jedynie wyjątkowo przywracając termin egzaminu poprawkowego, dziekan może przedłużyć Ci sesję poprawkową, jednak nie więcej niż o 2 tygodnie. Po tym terminie prawo do egzaminu poprawkowego przepada.

Co robić w razie niepowodzenia na egzaminach?

Niepowodzenie na egzaminie może spotkać każdego. Dlatego nie przejmuj się tym, nie załamuj rąk. Zmotywuj się do dalszej pracy, a na pewno będzie dobrze! Obowiązujący w uczelni regulamin studiów daje Ci w takim wypadku cały szereg możliwości, takich jak: egzamin poprawkowy; egzamin komisyjny; warunek krótki, warunkowy wpis na kolejny semestr, dodatkowy termin egzaminu ustalony przez dziekana na wniosek studenta; powtarzanie przedmiotu, tzw. warunek długi; powtarzanie semestru; Jeśli sytuacja się skomplikuje, a zaległości skumulują, najlepiej od razu udaj się na dyżur dziekana i omów swoją sytuację pod kątem najlepszego sposobu na wyjście z kłopotów. Jeśli nadal masz wątpliwości udaj się do Studenckiej Poradni Prawnej, albo na dyżur Prorektora ds. Studenckich. Nie zwlekaj z działaniem, to nic nie da, a sytuacja tylko stanie się trudniejsza.

Gdzie i do kogo zwracać się w razie niepowodzeń na studiach?

Miejscem właściwym w sprawach studenckich jest Twój macierzysty dziekanat, a osobą do której należy składać wszelkie wnioski i podania jest dziekan. Dziekani i prodziekani przyjmują też studentów podczas tzw. dyżurów, których terminy umieszczone są na stronie wydziału. Warto udać się na takie spotkanie, żeby osobiście omówić swój problem. Odpowiedź dziekana na podanie studenta, tzw. decyzja, może być odmowna. Wtedy przysługuje prawo do wniesienia odwołania (ważne! 14 dni od daty otrzymania decyzji) do Prorektora ds. Studenckich, ale zawsze za pośrednictwem właściwego dziekana. Jeśli wydaje Ci się to teraz skomplikowane nie przejmuj się. Na decyzji zawsze znajdziesz pouczenie, jaki środek odwoławczy od niej przysługuje, w jakim terminie i do kogo powinien być skierowany.

Co to jest egzamin komisyjny?

Egzamin komisyjny to nie jest kolejny egzamin poprawkowy. Możesz skorzystać z tej wyjątkowej możliwości, gdy po otrzymaniu oceny niedostatecznej z poprawki masz uzasadnione zastrzeżenia co do przebiegu egzaminu lub uważasz, że oceniono Cię niesprawiedliwie. Wówczas należy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników egzaminu, złożyć do dziekana wniosek o egzamin komisyjny. Egzamin komisyjny odbywa się przed specjalną komisją powołaną do jego przeprowadzenia i jest bezpłatny. Egzamin komisyjny zazwyczaj odbywa się w formie ustnej, ale wyjątkowo komisja egzaminacyjna może postanowić inaczej. Jeśli uzyskasz z egzaminu komisyjnego ocenę pozytywną, wcześniejsza dwója zostanie anulowana. Jeśli jednak otrzymasz z egzaminu komisyjnego dwóję, to do średniej będą się liczyć oceny z obu terminów oraz dodatkowo dwója z egzaminu komisyjnego.

Poniżej odpowiedzi na pytania z innych kategorii:

Zobacz pytania i odpowiedzi, pogrupowane tematycznie