Współpraca Wydziału Lekarskiego z firmami Pratia i DiCELLa w nowym projekcie studiów podyplomowych

Kończą się prace nad programem studiów podyplomowych „Praktyczne aspekty prowadzenia badań klinicznych – metodologia, organizacja, zarządzanie i monitorowanie”. Jednym z atutów studiów będzie współpraca z firmami Pratia i DiCELLa. Podpisane 11 marca 2025 roku przez dr Macieja Kluza, rektora UAFM oraz Małgorzatę Geriatowicz-Osmańską, Dyrektor Regionalną Pratii i Krzysztofa Misztala, Prezesa Zarządu DiCELLa umowy, zakładają wsparcie merytoryczne w przygotowaniu programu kształcenia, przeprowadzenie zajęć i udostępnienie unikalnych materiałów dydaktycznych, a także wsparcie organizacji na Uczelni konferencji naukowych związanych z tematyką studiów i obopólne działania popularyzujące wiedzę o badaniach klinicznych.

Pratia to globalna sieć Ośrodków Badań klinicznych, specjalizująca się w ponad 85% obszarów terapeutycznych, w tym z silnym akcentem na onkologię. Od 2012 roku przeprowadziła ponad 3000 badań, a jej sieć ponad 100 ośrodków działa w 8 krajach, obejmując Europę oraz Stany Zjednoczone. Pratia to wiodąca sieć Ośrodków Badań Klinicznych na świecie zlokalizowanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Bułgarii, Niemczech, Hiszpanii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Misją firmy jest rozszerzanie dostępu do innowacyjnych terapii, aby poprawić jakość życia Pacjentów. Zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej prowadzi Badania Kliniczne I-IV Fazy na zlecenie czołowych firm farmaceutycznych, biotechnologicznych oraz organizacji badawczych, tworząc zaufaną przestrzeń dla Pacjentów i Lekarzy. Ponad 300 tysięcy Pacjentów i ponad 1000 Lekarzy zaufało do tej pory Pratii. Razem z Partnerami oraz zaufanymi Lekarzami buduje przyszłość medycyny, tworząc przestrzeń dla nowoczesnych metod leczenia, które realnie wpływają na poprawę jakości życia Pacjentów.

DiCELLa to firma bioinformatyczna założona w 2018 roku przez zespół młodych talentów z dziedziny informatyki i matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmująca się tworzeniem oprogramowania wspierającego diagnostów i laborantów. Dzięki wykorzystaniu autorskich algorytmów w połączeniu z najnowszymi technikami uczenia maszynowego, a zwłaszcza głębokich sieci neuronowych, oprogramowanie daje nowe możliwości w analizie obrazu.